27.01.2023, 16:02
SKF samarbejder med finske Tamturbo, der arbejder på at booste effektiviteten af industrielle trykluftsystemer.
Kun 12 til 15 procent af den samlede energi, der leveres til en luftkompressor, omdannes til kompression af luften.
Det fremhæver finske Tamturbo, der sammen med SKF arbejder på at udvikle mere effektive kompressorer til trykluftssystemer.
Annonce - artiklen fortsætter under banneret
Nærmere bestemt udvikler de en turbokompressor, der har en enkelt roterende komponent og ikke behøver gearing og komplicerede smørring.
Sammen med SKF har de desuden i stedet for at anvende konventionelle rullelejer i motoren fundet på en løsning med brug af aktive magnetiske lejer, der understøtter rotoren, akslen og turbinen ved hjælp af magnetisk levitation, hvilket helt eliminerer metal-til-metal-kontakt.
Det kontaktløse design reducerer friktion og slid i kompressorerne dramatisk, og Tamturbos kompressorer kræver derfor ingen olie.
Desuden leverer SKF de anvendte elektriske motorer i løsningen, der også benytter energiopsamlingsteknologi.
Alt i alt bliver løsningen væsentligt mere effektiv end dagen standardløsninger, konstaters det.
Vi samarbejder med,
og er talerør for følgende: